Nägemine on üks olulisemaid meeli, mida igapäevaelus kasutame. Nii elementaarne asi, kuid tohutult väärtuslik kingitus. Kuidas hoolitseda oma silmade eest, et säilitada hea nägemine läbi aastate? Sellest tegime juttu Terviseklubi vestlusringi vedajatega Merje ja Tiinaga, sai põnev ja loodetavasti ka väärtust pakkuv jutuajamine. Siinkohal toon välja mõned huvitavamad nopped vestlusest.
Kas sa teadsid?
- Silmad on osa ajust ning meie nägemismeel koosneb kolmest komponendist: silm, nägemisnärv ja nägemiskeskus.
- Pilgutamise refleks on inimkeha kiireim lihasliigutus!
- Silm hakkab välja arenema juba looteeas, kolmandal rasedusnädalal areneb ühe esimese osana välja silmalääts!
- Võrkkestas on väga palju erineva funktsiooniga rakke. Nt on meil ~120 miljonit rakku, mis tegelevad hämaras nägemisega ning ~6 miljonit rakku, mis vastutavad terava nägemise ning värvide nägemise eest.
- Nägemiskeskus asub peaaju tagumises osas, kuklaluu all. Seal töödeldakse silmadest pärit kaks pilti üheks ning moodustub ruumiline nägemine.
- Vastsündinud sünnivad kõik sinisilmsetena, u 2-3. eluaastaks selgub lapse päris silmavärv.
- Kõige olulisem silmaareng toimub esimesed 6 elukuud ning esimesed 10 eluaastat!
- Laste silmad ja nägemine tuleb üle vaadata sünnitusmajas vastsündinuna, siis 3-aastaselt ja 7- aastaselt.
- Presbüoopia e. vanaeanägemine on põhjustatud silmaläätse elastsuse langusest.
- Ennetamaks tõsiseid muutusi silmas külasta regulaarselt oma optometristi ja vajaduse ning soovituse korral ka silmaarsti!
- Üks levinumaid halbu harjumusi, mis nägemisele halvasti mõjub on suitsetamine!
- Kõige enam üllatust kaasatoov fakt on see, et hea nägemise säilitamiseks on kasulik juua vett!
Mida peaks tegema lapsed, et tagada parimad tingimused silmadele ja nägemisele kiires nägemisarengu etapis? Mida võiks süüa? Millised on ohumärgid ja kaebused, mis viitavad probleemidele nägemisega või silmade omavahelises koostöös? Millised on vanusega kaasnevad mured nägemisega ning kuidas neid probleeme ennetada ning võimalikult kaua edasi lükata? Kas vesi on tõesti oluline? Miks? Kas prillid on nägemiselanguse korral ainuke korrigeerimise viis? Mida süüa ja kas või kuhu see mõju avaldab silmas? Kuidas oma silmade eest hoolt kanda?
Vastused küsimustele anname vestlusringis, kui midagi jääb kripeldama ja segaseks siis kirjuta mulle julgelt ja arutame teemat edasi.
KUULA SIIT!